English
Deutsch
Magyar
Kaució áfája
Bérbeadással foglalkozó ügyfeleink - akik ingatlan bérbeadásánál bejelentkeztek az általános forgalmi adó hatálya alá - gyakran kérdezik, hogy ha a bérlőktől három, vagy ennél több havi bérleti díjnak megfelelő kauciót kérnek, erről milyen dokumentumot kell kiáltani és áfa köteles-e?
A kaució fogalma: valamely követelés biztosítására szolgál, amelyből a jogosult a kötelezett nem vagy nem szerződésszerű teljesítésekor közvetlenül elégítheti ki követelését.( Ptk. 270-271 § )
A kaució tehát nem a bérleti díj része és az általános forgalmi adóról szóló törvény 59 § ( 1 ) bekezdése alapján előlegnek sem tekinthető, ezért átvétele áfa fizetési kötelezettséggel sem jár.
Ha fizetése készpénzben történik bevételi pénztárbizonylatot ( nyugtát ) kell kiállítani róla. Ha utalásként érkezik a megjegyzés rovatban jelzik a jogcímet és természetesen a bérleti szerződés is bizonylata. ( Elvileg részletesen tartalmaznia kell az összegét és az elszámolás módját is célszerű rögzíteni. )
A könyvekben kötelezettségként kell nyilvántartani.
A bérlet megszűnésekor a kauciót vissza kell juttatni, el kell vele számolni lehetőleg a bérleti szerződésben megállapodott módon.
Ennek három módja lehetséges:
- Vissza kell fizetni, ill. utalni a bérlőnek, ha minden rendben volt.
- A bérbeadó a kauciót kártérítés címén megtartja ( pl.: a bérlemény megrongálódott ). A kártérítésről számlát kell kiállítani, amely áfa mentes.
- Összegét beleszámítják a bérleti díjba. Ekkor már ellenértéknek minősül és áfa köteles lesz.
A bérbeadó a maradék időszakról bérleti díj számlát állit ki azonban a számla a kaució összegének megfelelő értékben pénzügyi rendezést nem igényel.